عوامل گرم نشدن بخاری خودرو چیست؟

یکی از عمده خرابی هایی که در فصل سرما برای خودرو رخ میدهد خرابی بخاری خودرو می باشد. کمبود گرمای بخاری می تواند مشکلات زیادی برای سرنشین خودرو به وجود بیاورد. در این مقاله به دلایل گرم نشدن بخاری خودرو می پردازیم.

خرابی رادیاتور بخاری

اولین علت گرم نکردن بخاری می تواند گرفتگی یا خرابی رادیاتور بخاری خودرو باشد. اگر لوله های داخل رادیاتور گرفتگی داشته باشد یا سوراخ باشد، گرما را به خوبی نمی تواند انتقال دهد.

گرفتگی شیلنگ آب باعث بروز اشکال در عملکرد بخاری می شود

شیلنگ که آب را به رادیاتور انتقال می دهد درصورتی که گرفتگی داشته باشد، به درستی آب وارد چرخه رادیاتور نمی شود و نمی تواند حرارت را به هوا بدهد تا از طریق دریچه ها وارد کابین خودرو شود.

خرابی فن یا دمنده یکی از دلایل گرم نشدن بخاری اتومبیل

گاهی اوقات رادیاتور و اجزای آن کاملا سالم هستند ولی دمنده ایی که وظیفه انتقال هوای گرم را دارد خراب است. که همین باعث عدم کارکرد صحیح بخاری ماشین می شود. برای رفع عیب آن باید فن بخاری تعویض گردد.

کمبود آب رادیاتور

گاهی اوقات آب موتور کم است و در چرخه خنک کردن موتور مشکل ایجاد می شود، و نمی تواند حرارت را به سیستم بخاری انتقال دهد. در این زمان باید آب به رادیاتور اضافه کرد و همچنین سیستم را هواگیری و نشت یابی کرد.

خرابی ترموستات باعث گرم نکردن بخاری ماشین می شود

یکی دیگر از دلایل گرم نشدن بخاری خودرو می تواند خرابی ترموستات باشد. البته ترموستات تابستانی و زمستانی دارد. در تابستان ترموستات را روی خودرو نصب میکنند که دمای پایینی دارد و در زمان کوتاه فن عمل می کند. گاهی در فصل زمستان ترموستات را برمی دارند تا آب سریع تر داغ شود ولی این کار اشتباه است و باعث داغ شدن بخاری نمی شود.