زمان تعویض تسمه تایم خودرو

زمان تعویض تسمه تایم

زمان تعویض تسمه تایم خودرو

تسمه تایم یک تسمه پلاستیکی است که در داخل موتور خودرو قرار دارد ، میل لنگ خودرو را به سوپاپ وصل می کند . تا 4 عمل اصلی موتور خودرو یعنی تراکم ، مکش ، انفجار و تخلیه صورت گیرد .

توضیحات کاملی در مورد تسمه تایم خودرو را در این مطلب بخوانید . . .

وظیفه ش چست ؟

به طور کلی وظیفه این قطعه تنظیم زمان صحیح باز و بسته شدن سوپاپ های موتور بسته به موقعیت پیستون ها می باشد . محل قرار گیری از اهمیت زیادی برخودار می باشد . اگر دنده های تسمه جابجا باشد در زمان صحیح باز و بسته شدن سوپاپ ها اخلال ایجاد میکند و موجب آسیب به موتور میشود .

انواع  تایم

در برخی از خودروها از تسمه تایم استفاده شده و در برخی از خودرو ها زنجیر تایم ، زنجیر تایم عمر طولانی یا نا محدود دارد . شرکت های خودرو ساز عمر زنجیرتایم را همزمان با خود پیشرانه خودرو می داند .

زمان تعویض

بیشتر خودروسازه ها عمر مفید تسمه را 60.000 کیلومتر یا 3 سال توصیه کرده اند . بهتر است قبل اینکه کیلومتر خودرو به 60 هزار کیلومتر برسد اقدام به تعویض کنید .

علائم خرابی

دود کردن بیش از حد نرمال خودرو یکی از نشانه های زمان تعویض می باشد . اگر در هنگام رانندگی دور موتور در دنده خلاص به 2 تا 4 هزار دور رسید ، موتور خودرو تنظیم نیست و این یکی دیگر از نشانه های خرابی تسمه است و باید چک شود .

با پاره شدن تسمه تایم ، پمپ هیدرولیک و یا غلتک های هرزگرد به زیر تسمه تایم رفته و موجب پارگی آنها میشود به همین علت تعویض هم زمان آن ها طبق دستور کارخانه خودروساز الزامی می باشد . با پاره شدن تسمه آسیب جدی به سوپاپ های خودرو و موتور خودرو می شود . که ممکن است هزینه ها گزافی را روی دست مالک خودرو بگذارد .


برای اطلاع از مسابقه ها ، قیمت های به روز خودرو ها و موجود به روز خودرو ها به صفحه اینستاگرام مرکز اجاره خودرو حامی رنت بپیوندید .